شاخ قوچ یا میش که به عنوان بوق یا شیپور استفاده می شود
بوق سگ
پاسداری از بازارها در قدیم کاری با اهمیت و درخور توجه بود. نگهبانان بازار از ابتدای شب (دم اذان مغرب) تا هنگامه صبح (بعد از اذان صبح) موظف به نگهبانی از بازار بوده و دائم در طول بازار در حال گشت زنی بودند.
از آنجا که بازار بسیار بزرگ و امکان بازبینی همه جای آن ممکن نبود، نگهبانان، سگ‌هایی درنده و گیرنده داشتند که به «سگ بازاری» معروف بودند. این سگان غیر از مربی خود هر جنبده‌ای را مورد حمله قرار داده و پاچه می‌گرفتند.
از این رو با نزدیک شدن وقت غروب و بسته شدن درب‌های بازار و طبیعتاً ول شدن سگ‌های بازاری، نگهبانان در بوقی بزرگ که از شاخ قوچ درست می‌شد و صدایی بلند و گسترده داشت، می‌دمیدند که یعنی در حال باز کردن سگان و رها کردنشان در بازار هستیم. به این بوق که سه بار با فاصله زمانی مشخصی نواخته می‌شد «بوق سگ» می‌گفتند. افراد با شنیدن بوق سگ از بازار خارج می‌شدند.
امروزه هرگاه فردی تا دیروقت به کار مشغول باشد و یا دیر به خانه برگردد می‌گویند تا بوق سگ کار کرده یا خارج از خانه بوده است و به عنوان نمونه گفته می‌شود:«تا بوق سگ کار می‌کنم» یا «بچه که نباید تا بوق سگ بیرون از خونه باشه!» در این جمله‌ها، «بوق سگ» دلالت بر مفهوم دیر وقتی و زمان طولانی بیش از حد دارد.


حکایت است که پادشاهی از وزیر خداپرستش پرسید: «بگو خداوندی که تو می‌پرستی چه می‌خورد، چه می‌پوشد، و چه کار می‌کند؟ و اگر تا فردا پاسخ را نگویی عزل خواهی شد.» وزیر سر در گریبان به خانه رف... ادامه حکایت

حکایت های بیشتر:

نظر شما در مورد این حکایت چیست؟

پرسش تصادفی: ضرب 2 در 3؟

نطرات کاربران:1

ممنون عالی بود


2

تشکر،مطلب تازه ای بود برای یاد گرفتن.


3

It was really interesting. Thanks


4

بسیار عالی بود من تابحال مفهوم این عبارت را نمی دانستم


5

با سلام حکایاتتان خیلی زیباست ممنون


6

عالی بود.


7

عالی بود.متشکرم.


8

ok مفید


9

مثل همیشه مطالب سایت شما بسیار جالب ، خواندنی و مفید است . ممنون از زحمات شما


10

عالی و اموزنده بود. تشکر


11

عالی بود


12

جالب بود خودم ازای اصطلاح استفاده میکردم ولی وجه تسمیه آنرا نمیدانستم


13

🌺🌺🌺


14

ممنون جالب بود


15

سلام
سپاسگزارم بابت حكايت هاي ارسالي بسيار پرمحتوا و آموزنده شما


16

خیلی خوب و جالب برام ، ممنون


اگر نظری که درج کردید نمایش داده نشده است بر روی برزورسانی نظرات کلیک کنید

بروزرسانی نظرات