آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی
تعارف شاه عبدالعظیمی
حضرت عبدالعظیم حسنی كه در شهر ری مدفون است و هم اكنون زیارتگاه بزرگی برای مردم ایران محسوب می‌شود بعد از چهار پشت به امام دوم شیعیان، حضرت امام حسن مجتبی (ع)، متصل می‌شود.
مزار حضرت عبدالعظیم كه در اصطلاح عمومی «شاه عبدالعظیم» گفته می‌شود پیوسته مطاف معتقدان و شیعیان مومن و علاقه‌مند بوده است.
چون شهر ری در چند كیلومتری و نزدیك تهران قرار دارد بنابراین در قدیم معمول بوه است كه بیشتر زایران تهرانی شب را در شهر ری توقف نمی‌کردند و به تهران باز می‌گشتند.
اگر كسی از ساكنان شهر ری طوعاً یا كراراً در مقام دعوت از زایر تهرانی بر می‌آمد و تعارف می‌كرد به اصطلاح معروف می‌گفت «تو را به این حضرت شب را در منزل بنده بمان»، پیداست كه چون دعوت‌شونده ناگزیر از مراجعت بود بنابراین تعارف آن شاه عبدالعظیمی جنبه عملی نداشت و نمی‌توانست مورد قبول تهرانی واقع شود.
در موقعیتی که کسی برای کاری یا چیزی به دیگری تعارف می‌کند و می‌داند که تعارف‌شونده نمی‌تواند قبول کند می‌گویند تعارف شاه عبدالعظیمی می‌کند.


چون حضرت سلیمان بعد از مرگ پدرش داود به رسالت و پادشاهی رسید از خداوند خواست که همه جهان و موجودات آن و همه زمین و زمان و عناصر چهارگانه و جن و پری را بدو بخشد. چون حکومت جهان بر سلیمان... ادامه حکایت

حکایت های بیشتر:

نظر شما در مورد این حکایت چیست؟

پرسش تصادفی: تفریق 6 و 4؟

نطرات کاربران:1

الان ديگه همه تعارفها شاهعبدالعظيمي است مخصوصا وقتي قسم مي خورند . اگر حالا تعارف راقبول كنيم و دست ميزبان را بذاريم تو پوست گردو مي گه چه زود تعارف مارا گرفت و....


2

ولی ما شمالیها می گیم تعارف لاهیجانی!!


3

ما کاشانی ها هم می گیم تعارف قمصری


4

ما شیرازی ها میگیم تعارف آب حمومی


5

موفق باشید، یاد آوری خوبی است!


6

سلام من در حد امکان مطالب خوب ، کافی و موثر شما را می خوانم .این داستان و سایر مواردی که تا به حال خوانده ام مفید بوده است.از همه دزت اندرکاران سپاسگزارم.


7

داستان های بسیارجالبی درسایتتان میگذارید.سپاس اززحماتتان.


8

نمی دانستم به این معناست!!!!خیلی جالب بود!!!! @@
o


9

جالب بود، به معلومانم اضافه شد


10

در ضمن این پرسشهای تصادفیتون خیلی سخنه مخ آدم هنگ میکنه! یه کم آسونترش کنین نمره بیاریم!


اگر نظری که درج کردید نمایش داده نشده است بر روی برزورسانی نظرات کلیک کنید

بروزرسانی نظرات